Portugal Lissabon dag 5

Nyårsafton! Sista dagen i Lissabon innan vi skulle åka vidare söderut till Algarve. Vi hade ett område som vi kände at vi inte kunde åka härifrån utan att ha besökt och det var LX Factory. En gång i tiden ett gammalt industriellt komplex, numer hem för Lissabons trendigaste restauranger, konstnärsstudios, barer och coola butiker. Ligger under bron Ponte de 25 Abril och är riktigt häftigt område. Älskar det ruffa fyllt med konstverk på väggar, marken, i butikerna och toaletterna. Jag tror detta område kommer att växa sig riktigt stort. Vi var här på förmiddagen fram till efter lunch. Det var en del folk men jag tror kvällen här hade varit ännu häftigare.

Konst och texter inne på toaletterna:

Bokhandeln Ler Devagar med flera våningar:

Broar! Visst är de så häftiga och så jäkla läskiga på en och samma gång!? Den 70 meter höga hängbron över floden Tejo som liknar Golden Gate i San Francisco. Den bron cyklade vi över för ett antal års sedan, denna åkte vi tåg på men inte förens imorgon :-D. Bron heter Ponte 25 de Abril efter Nejlikerevolutionen.

Grabbarna i familjen åkte tillbaka in till centrum och jag tog bussen upp till en kyrkogård jag ville se (Prazeres kyrkogård). Kyrkogården skapades efter ett utbrott av kolera 1833 då det var brådskande att skapa stora kyrkogårdar. Nu är kyrkogården 12 hektar stor med 7000 gravstenar/mausoleum och har cirka en miljon ”invånare”.

Snacka om ”Room with a view”. Och ja mausoleerna är som små bostäder inredda för en sista vila. Vackert att få vila med de sina om en tror på ett liv efter detta. Detta är viloplatsen för många kända personligheter i Portugal, inklusive premiärministrar och presidenter. Här finns även är det största privata mausoleet i Europa, det är hertigarna Palmelas mausoleum. Jag känner tyvärr inte till en endaste av dessa men fint har de.  

Nyårsafton var det idag ja! Just det! Vi hade läst oss till att det bästa stället att fira nyår på var torget Praça do Comércio. De hade i dagar gjort iordning torget för uppträden och massor med folk. Vi gick dit efter en trerätters i 3 olika restauranger. På det stora torget blåste det, det fanns ingenstans att sitta och när uppträdet äntligen började var det inte riktigt vad vi hade förväntat oss. Vi omstrukturerade om oss med risk att göra en total tabbe. Men strax vid vårt hotell fanns en utsiktsplats i 2 våningar. På översta våningen var det en julmarknad med streetfood, samlingstält där alla fick sitta och en trevlig stämning alla de andra dagarna när vi hade gått förbi. Så vi chansade och gick dit och jäklar vilket ös det var där. DJ med bra musik, folk dansade, åt gott och ja det var en mycket varmare och välkomnande stämning. Vi alla 3 är så glada att vi gick dit. Härifrån kunde vi se fyrverkerier och dansa med främlingar. Så ska du fira nyår i Lissabon, kolla upp Miradouro de São Pedro de Alcântara. Är där en julmarknad med massa god mat. Stanna där! Det kan jag verkligen rekommendera. Jag har visst mest filmer från tolvslaget.

You Might Also Like

Back to top