Athen 2023 – Dag 5 | Sista dagen i Aten och en resa full av känslor
Länk till dag 1
Länk till dag 2
Länk till dag 3
Länk till dag 4
Länk till dag 5
En lugn dag i Aten… eller inte
Ni vet när man tänker att detta blir en lugn dag och den slutar med att man gått flest steg, plankat in på ett område där man egentligen inte får vara och svettats som mest?
Ja.
Det här blev en sådan dag.
Vi skulle åka hem igen, men hade hela dagen kvar att spendera i Aten. Vi ville gå på gator vi inte tidigare hade gått på och bara njuta av de sista timmarna i staden.
Så efter frukost gav vi oss iväg.



Loppmarknad i Monastiraki
Vi började dagen med att strosa runt vid loppmarknaden i Monastiraki. En loppmarknad i 25 graders värme var kanske inte vår allra bästa idé. Men det hör ju nästan till att gå vilse bland små butiker, stånd och försäljare när man är i Aten. Det blev däremot en del pauser med något att dricka.
Och gelato.
Klart man måste pausa med en gelato!










Utsikt från Areopagus Hill
Ingen av oss ville gå upp till själva Akropolis den här gången. Det hade vi redan gjort under vår tidigare resa till Aten. Men bra utsikter… Det är verkligen vår familjs grej. Så jakten fortsatte efter en plats med bra utsikt. Vi hittade Areopagus Hill, en klippa precis intill Akropolis. Och här tog äventyret en liten oväntad vändning. Vi hoppade ner från en klippavsats där man egentligen inte skulle hoppa ner och lyckades därför bli ”fångade” innanför ett staket. Vi kom inte ut igen utan att antingen klättra tillbaka upp för klippavsatsen eller försöka hitta en annan väg.
Sa jag att det var 25 grader och helt vindstilla? Puh!
Det blev plötsligt lite mer äventyr än vi hade tänkt oss.




Odeon of Herodes Atticus – en antik teaterscen
Klättrandet tog på krafterna och energin började sina. Men jag ville ändå få en bild på Odeon of Herodes Atticus, den fantastiska utomhusteatern i marmor precis nedanför Akropolis. Teatern byggdes under antiken och är känd för sin fantastiska akustik. Den har plats för drygt 4 500 personer och används fortfarande idag för konserter och föreställningar. Jag är egentligen inte så intresserad av opera, men att få uppleva en konsert eller opera just där måste vara något alldeles extra.


Det var den resan det!
Det var den resan det. En resa med många känslor. Och mycket värme.
Jag hade vågat hoppas att jag skulle komma en bit i min släktforskning, men visst fanns det ändå ett litet hopp om mer information. En liten gnista inom mig trodde faktiskt att jag skulle få fram fler namn. Men ibland blir resan inte riktigt som man tänkt sig. Och ibland blir den bättre på ett annat sätt. Jag hittade så fina vykort på två äldre personer som får symbolisera min morfar och hans syster. Om man kisar riktigt mycket så kan man faktiskt se en liten liknelse mellan oss. Visst kan man!?
De ska få pryda min vägg som en påminnelse om resan. En påminnelse om alla människor som hjälpte mig på vägen. Och en påminnelse om tacksamheten över att jag trots allt fick en bekräftelse på att morfar hade en syster. Och jag fick ett namn.
Polyxeni. ❤️

Tack för att ni hängt med mig på min resa till Athen <3
Länk till dag 1
Länk till dag 2
Länk till dag 3
Länk till dag 4
Länk till dag 5
